کول پد یا همان پایه خنک کننده لپ تاپ نخریم!!!

پایه خنک کننده لپ تاپ یا کول پد وسیله ای برای خنک نگاه داشتن فضای داخلی و خارجی لپ تاپ است و ابزار مهمی برای افرادی است که از لپ تاپ خود برای مدت طولانی استفاده می کنند.

حتما شما هم هنگام کار با لپ تاپ متوجه بالا رفتن دمای لپ تاپ و در نتیجه کار کردن فن دستگاه برای تخلیه هوای گرم به بیرون وجایگزینی آن با هوای تازه وخنک شده اید.

اکنون برای همه روشن است که وقتی دستگاه های الکتریکی به خصوص رایانه ها و لپ تاپ ها داغ می شوند، ممکن است به آسیب برخی از قطعات منجر شود، و سپس بخش هایی از دستگاه را از بین می برد یا حتی به طور کامل،به سیستم برق آسیب می رساند. بنابراین پایه خنک کننده لپ تاپ ( کول پد ) یکی از مهمترین لوازم جانبی محسوب می شود.

خنک بودن فضای داخلی لپ تاپ باعث بهبود عملکرد پردازنده (CPU) و همچنین افزایش طول عمر دیگر قطعات نوت بوک شما میشود که یکی از این قطعات مهم و ضروری H.D.D یا هارد دستگاه است که در صورت بالا رفتن غیر عادی دمای لپ تاپ باعث آسیب دیدگی جدی و در مواقعی غیر قابل جبران خواهد شد.

خراب شدن یا سوختن برد هارد لپ تاپ از بدترین اتفاقات ممکن در این زمینه است. خسارت مالی وارد شده در برابر استرس و بار روحی،روانی ازدست دادن اطلاعاتی که شاید برای جمع آوری آنها سالها زمان صرف کرده بودید اصلا قابل قیاس نیست.حتی برخی ازاین اطلاعات ممکن است دیگر در دسترس نباشد و با ریکاوری نیز بازگردانده نشود و شما باید برای همیشه با آنها خداحافظی کنید.

کسانیکه مدت زمان طولانی از لپ تاپ استفاده میکنند به ویژه کاربرانیکه در معرض مشکلات گرمایشی هستند و از فن یا سیستم خنک کننده استفاده می کنند حتما به این نتیجه رسیده اند،با وجود اینکه فن دستگاه به صورت مداوم کار میکند اما در خنک نگاه داشتن لپ تاپ کارآمد نیست. بنابراین این دسته از کاربران باید یک کول پد برای جلوگیری از چنین مشکلی خریداری کنند.

 

خریداران لپ تاپ های بروز معمولا در اجرای برنامه ها وبازیهای سنگین مشکلی ندارند و همچنین دستگاه نیز در اجرای اینگونه از برنامه ها نیاز به استفاده صد در صدی از ظرفیت خود ندارد در نتیجه دمای پردازنده و فضای داخلی لپ تاپ در حالت نرمال بوده و تعویض هوای گرم با هوای تازه توسط فن خود دستگاه صورت میگیرد و شما نیازی به کول پد نخواهید داشت مگر آنکه جزء آندسته از کاربرانی باشید که حتی در تخت خواب نیز از لپ تاپ خود جدا نمیشوید و یا عادت به گذاشتن لپ تاپ روی پای خود دارید،اگر این چنین هست حتما برای سلامتی خودتان از کول پد استفاده کنید.

استفاده مداوم و طولانی مدت از لپ تاپ بر روی پا باعث بروز سوختگی ( سندروم برشتگی پوست ) و در مواقعی سرطان پوست خواهد شد. گرمای حاصل از کارکرد لپ تاپ دقیقا مشابه قرار گرفتن در معرض نور خورشید است که در طولانی مدت باعث بروز بیماریهای پوستی میگردد.

علاوه بر نکات مهمی که در بالا به آن اشاره کردیم تمام لپ تاپ هایی که امروزه به نوعی  از رده خارج محسوب میشوند و نمی توان با آنها بازیها و برنامه های سنگین را اجرا نمود روزی جدیدترین و به روزترین نوت بوکهای زمان خود بوده اند ولی زمان منتظر کسی نمی ماند. در دنیایی که انسان به فکر زندگی در کرات و حتی منظومه های شمسی دیگر است  تعجبی ندارد تکنولوژی بسیار سریعتر از زمان در حرکت باشد. به روزترین لپ تاپی که شما امروز خریداری خواهید کرد ظرف مدت کوتاهی جزء آن دسته از نوت بوکهایی قرار خواهد گرفت که برای اجرای برنامه ها و بازیهای به روز مجبور به استفاده از 100% توان خود است و یا حتی حین اجرای اینگونه از برنامه ها به دلیل گرما و فشار بیش از حد به پردازنده ممکن است خاموش شود.

و شاید هم اکنون خرید یک کول پد تنها مسکن برای دستگاه شما باشد.

انواع پایه های خنک کننده ( کول پد ) مطابق با مکانیسم آنها:

کول پد ها را می توان به دسته های مختلف با توجه به نحوه کار آنها تقسیم کرد. برخی از کول پد ها  با تعدادی از فن های کوچک برای تولید هوای اضافی در کاهش حرارت دستگاه به  لپ تاپ کمک می کند. این نوع را می توان از طریق یو اس بی به لپ تاپ متصل کرد، بنابراین انرژی لازم برای چرخش فن و ایجاد جریان هوا از طریق لپ تاپ تامین میگردد. انواع دیگر می توانند از طریق یک پلاگین به قدرت اصلی متصل شوند.

بعضی از کول پدها نیاز به یک منبع قدرت دارند (نه از یک لپ تاپ و نه دیگر منابع به عنوان مثال یک ماده خنک کننده شیمیایی!) این نوع کول پدها دارای یک ترکیب نمک آلی هستند که گرما را از طریق لپ تاپ جذب می کند. با این حال، این نوع از کول پدها ممکن است برای یک ساعت خاصی کار کند (بین 6 تا 8 ساعت)

نکات قابل توجه در هنگام خرید کول پد برای لپ تاپ ها:
1- سایت دو کاکو به شما توصیه می کند با تصمیم گیری عاقلانه و هوشمندانه کول پدی با میزان جریان هوای مناسب برای لپ تاپ خود انتخاب کنید.

2- اگر شما مقدار زیادی سفر می کنید، ما به شما توصیه می کنیم یک کول پد پلاستیکی و سبک انتخاب کنید.

3- اطمینان حاصل کنید که شما یک کول پد با اندازه ای مناسب با لپ تاپ خود انتخاب کرده اید.

کول پد

4- فراموش نکنید کول پدهای پایه بلند می توانند جریان هوا را افزایش دهند و بنابراین لپ تاپ را خنک تر می کنند. توجه داشته باشید که پایه های خنک کننده پلاستیکی ارزان تر از فلزی هستند.

این یک مشاوره است که ما همیشه در دوکاکو به شما ارائه خواهیم داد؛ انتخاب کنید آنچه که نیار دارید و متناسب با بوجه شماست و به یاد داشته باشید که بهترین محصول با قیمت آن ارتباط ندارد.

پایه های خنک کننده لپ تاپ یکی از مهمترین لوازم جانبی برای کسانی محسوب میشود که ساعت های طولانی به صورت روزانه از لپ تاپ استفاده میکنند.

از طریق این مقاله سعی کردیم شما را با پایه های خنک کننده و انواع مختلف آن آشنا کنیم و سپس برخی از توصیه های خود را برای کمک به تصمیم گیری هوشمندانه شما عزیزان ذکر کردیم.

اکنون اگر شما به دنبال خرید یک پایه خنک کننده لپ تاپ ( کول پد )  هستید،کافیست از طریق لینکهای زیر و یا با تایپ نام محصول خود در کادر جستجو،آن را با بهترین قیمت خریداری کنید

1-  پلیه خنک کننده نت فورس NC-150

2- پایه خنک کننده نوت بوک NC-110

3- پایه خنک کننده لپتاپ GX-50

4- فن خنک کننده نوت بوک NC-300

5- پایه خنک کننده لپتاپ NC-400

6- پایه خنک کننده لپتاپ NC-140

7- پایه خنک کننده لپتاپ NC-130

8- پایه خنک کننده لپتاپ NC-200

9- پایه خنک کننده لپتاپ NC-100

پیش از انجام یک خرید هوشمند باشید!

مهدی نوتاش
ارسال دیدگاه